کاربرد برق اضطراری UPS 

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

پاسخ به بیش ۱۰ سوال شما در مورد UPS !

 1. تعریف کامل UPS به زبان فارسی
 2. UPS یا منبع برق اضطراری یعنی چه؟
 3. چرا UPS ضروری است؟
 4. چند قطعه در UPS وجود دارد؟
 5. انواع یو پی اس چیست؟
 6. کاربرد UPS در خانه هوشمند چیست؟
 7. سوالات متداول در UPS
 8. فرم کامل UPS منبع تغذیه بدون وقفه است

.

UPS یا منبع برق اضطراری چیست؟

دوستان، UPS به عنوان پشتیبان قوی برای باتری شناخته می شود، هنگامی که منبع تغذیه منظم شما خراب می شود یا ولتاژ به سطوح غیرقابل قبول می رسد، UPS قدرت پشتیبان را تأمین می کند. UPS امکان خاموش کردن منظم کامپیوتر و تجهیزات متصل را فراهم می کند. اندازه و طراحی UPS مشخص می کند که چه مدت برق تأمین شود. اما این تنها چیزی نیست که باید در مورد آن بدانیم.

*مشاهده، بررسی و خرید انواع یوپی اس UPS برق اضطراری

تعریف UPS

یو پی اس یک دستگاه سخت افزاری است که در صورت قطع برق (خاموشی)، خاموشی یا افزایش برق، منبع تغذیه پشتیبان را تأمین می کند.

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

UPS چیست و چگونه کار می کند؟

 

 


UPS یعنی چه؟

UPS مخفف Uninterruptible Power Supply است که به عنوان پشتیبان باتری نیز شناخته می شود.

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟

برق UPS معمولاً پس از قطع برق اصلی ، رایانه شخصی (PC) را برای چند دقیقه روشن نگه می دارد و به شما این امکان را می دهد تا داده های خود را ذخیره کرده و رایانه را به درستی خاموش کنید.

اکنون بسیاری از تأمین کنندگان برق اضطراری یک جز software نرم افزاری ارائه می دهند تا هنگام قطع برق در حالی که از کامپیوتر دور هستید ، فرآیند پشتیبان گیری و خاموش کردن خودکار را فعال کنید.

در بسیاری از موارد ، رایانه یا مانیتور اصلی خود شامل UPS است ، اما بسته به اندازه UPS ، سایر دستگاه ها نیز ممکن است برای برق پشتیبان به UPS متصل شوند.

 

علاوه بر این که هنگام خاموش شدن شارژ اصلی ، به عنوان یک نسخه پشتیبان عمل می کنید ، اکثر دستگاه های پشتیبان باتری به عنوان “تهویه مطبوع” نیز عمل می کنند تا کامپیوتر و لوازم جانبی شما از قطعی یا ولتاژ برق جلوگیری کنند.

 

اگر رایانه به طور مداوم از منبع تغذیه استفاده نکند ، اغلب ممکن است آسیب ببیند. UPS ها معمولاً در رایانه ها ، تنظیم کننده های داده ، تجهیزات ارتباطی یا سایر وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند که در صورت قطع برق غیرمنتظره باعث آسیب یا از بین رفتن داده ها می شود.

 

در حالی که سیستم UPS جز essential اساسی سیستم رایانه ای شما نیست ، استفاده از آن همیشه توصیه می شود.

 

پشتیبان گیری باتری بین برق اصلی (برق از پریز دیوار) و رایانه رخ می دهد. به عبارت دیگر ، رایانه و سایر لوازم جانبی به پشتیبان باتری و دوشاخه پشتیبان باتری به دوشاخه دیواری متصل می شوند.

دستگاه های UPS در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند، اما معمولاً به سبک های مستطیلی و مستقل هستند که قرار است در کنار کامپیوتر قرار گیرند. تمام نسخه های پشتیبان باتری به دلیل قرارگیری باتری در داخل دستگاه بسیار سنگین هستند.

 

یک یا چند باتری درون یو پی اس در صورت عدم دسترسی به برق از پریز اصلی، برق دستگاه های متصل به آنها را تأمین می کند. این باتری ها قابل شارژ هستند و اغلب قابل تعویض هستند و یک راه حل طولانی مدت برای سیستم رایانه شما ارائه می دهند.

در قسمت جلوی یو پی اس معمولاً یک کلید برق برای روشن و خاموش کردن دستگاه وجود دارد. یو پی اس های بزرگتر ممکن است دارای یک یا چند دکمه یا صفحه لمسی اضافی باشند که کارهای مختلفی را انجام می دهند. برخی از یو پی اس های سطح بالا اغلب دارای صفحه نمایش LCD هستند که اطلاعاتی از جمله میزان شارژ باتری، میزان مصرف برق و غیره را نمایش می دهند.

 

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

UPS چیست و چگونه کار می کند؟

 

 

پشت UPS دارای یک یا چند خروجی است که از باتری پشتیبان تهیه می کنند. علاوه بر این، بسیاری از دستگاه های پشتیبان باتری شامل ویژگی های محافظت در برابر ولتاژ در خروجی های اضافی و گاهی اوقات محافظت از اتصالات شبکه و همچنین خطوط تلفن و کابل هستند.

 

یو پی اس ها با درجات مختلفی از قابلیت تهیه پشتیبان تولید می شوند. برای تعیین میزان UPS مورد نیاز ، ابتدا از ماشین حساب منبع تغذیه شدید برای بررسی وات مورد نیاز برای رایانه خود استفاده کنید. همراه با این ، وات های سایر دستگاه ها را بررسی کنید، تعداد کل آنها را بگیرید و با سازنده UPS تماس بگیرید تا بدانید چه مدت زمان پشتیبان گیری نیاز دارید.

معمولاً یو پی اس ۶۰۰ ولت برای ۱۰-۲۰ دقیقه پشتیبان گیری از انرژی در رایانه رومیزی خانگی کافی است.

 

* رک در دوربین های مداربسته چه کاربردی دارد؟


چرا UPS ضروری است؟

همراه با توسعه وسایل الکترونیکی و پایه کامپیوتر ، استفاده از تجهیزات حساس الکترونیکی مانند رایانه های شخصی، ابر رایانه ها، پردازنده های داده، کنترل کننده های دیجیتال و … افزایش یافت.

چنین دستگاههایی منبع تغذیه بدون وقفه هستند که به آنها نیاز دارند، زیرا دستگاهها با حافظه و پردازشگر داده ها را اداره می کنند و برای محافظت و ثبات جریان و برق تقویتی فراهم نموده و به آنلاین ماندن برنامه های حساس کمک می‌نماید.

در برابر موج ناگهانی ولتاژ محافظت ایجاد کند، ولتاژ را تنظیم کند یا موجب ثبات جریان گردد. در زمان قطعی گذرا و نوسانات ولتاژ، عملیات بدون وقفه برق ایجاد کند.

 

همانطور که می دانیم این دستگاه ها به منبع تغذیه خراب بسیار حساس هستند. به عنوان مثال ، اگر به جای خاموش کردن، مستقیماً با جدا کردن پریز برق، رایانه شخصی خود را خاموش کنید، ممکن است داده های خود را از دست بدهید و گاهی ممکن است سیستم عامل رایانه شما خراب شود.

بنابراین لازم است برای امنیت داده های بزرگ در صنایع در مقیاس بزرگ، منبع تغذیه بدون وقفه در این دستگاه ها فراهم شود. برای تحقق این نیاز از UPS استفاده می شود.

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

چند قطعه در UPS وجود دارد؟

به طور عمده UPS شامل عناصر زیر است، همانطور که در نمودار نمودار نشان داده شده است:

 1. یکسو کننده (شارژر باتری)
 2. باتری
 3. معکوس کننده
 4. سوئیچ استاتیک یا پیمانکار

 

یکسو کننده:
همانطور که همه ما می دانیم عملکرد اصلی یکسوساز تبدیل AC به DC است. برای شارژ باتری استفاده می شود و در مدار اینورتر قرار می گیرد. خروجی آن بستگی به نیاز بار دارد.

 

باتری:
باتری ها انرژی را ذخیره می کنند ، که در صورت قطع برق اصلی می تواند برای استفاده در آینده استفاده شود. این باتری بنا به نیاز می تواند از اسید سرب یا هر نوع دیگری باشد.

 

معکوس کننده:
برعکس فرآیند یکسوساز است. منبع تغذیه ورودی ورودی را برای استفاده از بار به AC تبدیل می کند. خروجی اینورتر موج سینوسی است. این DC را با فرکانس و دامنه ثابت به AC تبدیل می کند.

 

سوئیچ استاتیک یا سوئیچ انتقال:
برای انتقال منبع تغذیه سوئیچ ایستا یا سوئیچ انتقال لازم است. زمان بندی این عملیات بسیار سریع است. معمولاً از سوئیچ هایی که در عرض ۱۰ میلی ثانیه روشنایی را انجام می دهند، استفاده می شود.

 


انواع UPS یو پی اس چیست؟

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

۱) UPS آماده به کار:
UPS های آماده به کار رایج ترین نوع هستند و برای رایانه های شخصی استفاده می شوند. این اینورتر فقط در صورت قطع برق شروع می شود، از این رو “Standby” نامیده می شود.

 

۲) UPS تعاملی Line – اینتراکتیو : 
این مدل یو پی اس نسخه کامل شده مدل آفلاین است که علاوه بر زمان قطع برق در صورت نوسان برق هم انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف‌کننده را از راه باتری‌ها تأمین خواهد کرد.

 

در تعامل با خط یا لاین اینتراکتیو
یو پی اس لاین‌ اینتراکتیو در شرایط عادی می‌توانند ولتاژ خروجی را به وسیله یک ترانسفور ماتور تثبیت کنند. در شرایط طبیعی، تامین خروجی در این نوع یوپی‌اس‌ها پس از تصحیح ورودی (پاک‌سازی ورودی از انواع نویز و احیاناً تصحیح سطح ولتاژ ورودی) انجام می‌پذیرد. تنها در مواقعی چون بروز نقص فنی، سرریز بار یا افزایش بیش از حد دمای یوپی‌اس به حالت بای پس خواهد رفت.

 

این نوع یو پی‌ اس‌ها کیفیت و حساسیت بسیار بالایی دارند و برای دستگاه‌های بسیار حساس آزمایشگاهی، نظامی و… به کار می‌روند.

بازده این یوپی اس‌ها،  نسبت به سایر انواع یو پی اس بصورت قابل ملاحظه‌ای کمتر و مصرف داخلی آنها بسته به انواع آن بین پنج تا ده برابر سایر مدلهاست.

این مدل یو پی اس‌ها ، علاوه بر مصرف برق قابل توجه، بدلیل تولید حرارت داخلی چند برابری که باعث کاهش عمر خازنهای الکترولیت و نیز فن‌های دستگاه بدلیل کارکرد عمدتا مداوم انها می‌شود، معمولا نسبت به مدل‌های دیگر از عمر کوتاه تری برخوردارند.

 

۳) ترکیبی آماده به کار:
هیبرید آماده به کار ، موضوعی که برای بسیاری از یو پی اس های زیر ۱۰ کیلو ولت آمپر استفاده می شود، برچسب “on-line” دارد. مانند یو پی اس آماده به کار ، مبدل آماده به کار DC به DC در صورت قطع برق AC از باتری سوئیچ می کند.

کاربرد UPS در خانه هوشمند چیست؟

با توجه به اینکه بسیاری از فعالیت هایی که در خانه هوشمند انجام می پذیرند نظیر امکانات مربوط به کنترل و مانیتورینگ خانه هوشمند یا سیستمهای امنیتی مانند دوربین و اطفاء حریق خودکار و دربهای اتوماتیک استفاده شده است و سیستم های سرمایشی و گرمایشی از کولر و پکیج استفاده میکنند و سیستم های ارتباطی مانند تلفن و مودم و غیره استفاده میشود.

برای انجام فعالیت های خود به  جریان برق نیاز دارند، با توجه به این توضیح ، در می یابیم که همه ی تجهیزات باید بدون قطعی برق به کار خود ادامه دهند و اگر قطعی برقی وجود داشته باشدکلا همه این سیستم ها از کار افتاده و در انجام فعالیت خود دچار اختلال می گردند. با این وجود، لزوم بهره گیری از منبع تغذیه ای به نام یو پی اس برای این تجهیزات ضروری میباشد.

 

UPS چیست و چگونه کار می کند؟موصیفا

 

 

*فناوری خانه هوشمند Smart home technology چیست؟


سوالات متداول در UPS

عملکرد یو پی اس چیست؟

عملکرد اصلی یو پی اس تهیه پشتیبان باتری در هنگام قطع یا پایین آمدن منبع تغذیه تا میزان ولتاژ غیر قابل قبول است. این اطمینان می دهد که تجهیزات الکتریکی شما برای جلوگیری از آسیب دیدگی، مانند خراب شدن پایگاه داده، جریان مداوم دریافت می کنند. UPS اجازه می دهد تا خاموش شدن منظم و مرتب کامپیوتر و سایر دستگاه های متصل انجام شود.

 1. موجهای نسبتاً کوچک برق را جذب می کند.
 2. منابع نیرو را کنترل می کند.
 3. در حین افتادگی خط به طور مداوم برق را به تجهیزات می رساند.
 4. نظارت بر وضعیت منبع تغذیه و ورود به سیستم.
 5. جریان ولتاژ روی خط برق را نمایش می دهد.
 6. هشدار دهنده در برخی از شرایط خطا را فراهم می کند.
 7. محافظت از اتصال کوتاه را فراهم می کند.

 

نام کامل UPS چیست؟

منبع تغذیه بدون وقفه یا منبع تغذیه بدون وقفه UPS به صورت کامل یک دستگاه الکتریکی است که در صورت قطع منبع تغذیه ورودی یا برق ، برق اضطراری را برای بار فراهم می کند.

 

دلیل کم پشتیبان گیری در UPS چیست؟

اینورتر / یو پی اس معیوب:

اگر اینورتر برق یا یو پی اس شما خراب باشد، می تواند کم ولتاژ باتری، بوق و خاموش شدن را در ولتاژ باتری اشتباه شروع کند، در حالی که آب کافی در باتری شما باقی مانده است تا در واقع پشتیبان گیری کند. اینورتر خود را بررسی کنید تا مطمئن شود که به درستی کار می کند.
یا با گذشت زمان ، عمر باتری شروع به کاهش می کند. زیرا باتری های اسید سرب مقدار کمی انرژی به طور خودکار تخلیه می کنند.

 

تفاوت اینورتر و UPS چیست؟

یو پی اس یک وسیله الکتریکی است که از یکسوساز برای تأمین انرژی پشتیبان به سیستم در حالی که اینورتر DC را به AC تبدیل می کند تشکیل شده است. عملکرد اصلی UPS ذخیره منبع تغذیه در حالی است که اینورتر برق AC را به برق DC تبدیل می کند … UPS در مقایسه با اینورتر گرانتر است.

 


منبع : سایت www.itkhoj.com

کپی رایت : کپی کنید ولی بگید از موصیفا برداشتیم.