تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8 (آخرین مقاله کابل کشی که تا به حال خواهید خواند. March 2023)

از شما انتظار می رود که چک لیستی را با عباراتی مانند Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8 دنبال کنید و این که آیا شبکه شرکت شما بر اساس انتخاب شما از Cat6 در مقابل Cat7 و موارد دیگر این تصمیم شماست که کدامیک را به خوبی انتخاب خواهید کرد.

تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8- موصیفا

زمانی که این مقاله را تا انتها بخوانید، می توانید تفاوت کابل ها را متوجه شوید! در پست امروز، ما قصد داریم در مورد تمام استانداردهای کابل کشی مختلف و مزایا و معایب آنها صحبت کنیم، بنابراین می توانید تصمیمی آگاهانه در مورد زیر ساخت داده کسب و کار خود بگیرید.

قبل از اینکه بخواهیم در مورد اینکه Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8 صحبت کنیم از یکدیگر که چگونه از هم متمایز می‌شوند، به یک آغازگر سریع در کابل‌کشی داده بپردازیم.

 

کابل کشی داده چیست؟

کابل کشی داده چیزی است که شبکه یک شرکت روی آن اجرا می شود. این کاملاً به معنای واقعی کلمه ستون فقرات یک زیر ساخت شبکه تجاری، همراه با کاربر و تجهیزات شبکه ای است که به آن متصل می شود. نام ساده آن به طور گمراه‌ کننده‌ای عمومی است، زیرا از عصری می‌آید که «داده‌ها» تنها بخش کوچکی از آنچه امروز است بود.

مدتها پیش، استانداردهای کابل کشی جداگانه و انواع کابل برای تلفن و سایر مدارهای صوتی، برای دوربین های نظارتی، و برای برنامه های صوتی/تصویری پیشرفته وجود داشت. بنابراین کابل‌کشی «داده» فقط برای همان داده‌های دیجیتال کمی بود که عمدتاً در بخش‌های حسابداری و لجستیک منتقل می‌شد.

تفاوت بین کابل های Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8- موصیفا

 

در تاسیسات مدرن، دیگر اینطور نیست. VoIP، دوربین‌های مداربسته دیجیتال و محتوای با کیفیت بالا تا حد زیادی جایگزین همتایان آنالوگ خود شده‌اند و همگی به کابل‌کشی داده محدود شده‌اند. این چیزی است که آن را مهم می کند: عملکرد شبکه یک شرکت، امنیت آن و توانایی آن در محافظت از داده های مشتری تا حدی به طراحی و نصب صحیح کابل کشی داده شبکه آن بستگی دارد.

 

چرا استانداردهای کابل کشی داده بسیار مهم هستند؟

با توجه به اینکه افراد صمیمی در TIA نه تنها به استانداردهایی مانند Cat5 و Cat6 نیاز دارند، بلکه به چیزهایی مانند Cat6 و Cat6a نیز نیاز دارند، کاملاً منطقی است که بدانیم آیا در وهله اول اهمیت دارد یا خیر.

-مگه همشون کابل نیستن؟ آیا واقعاً مهم است که مثلاً Cat6 یا Cat7 را انتخاب کنم؟

 

Cat5e-Cat6-Cat6a-Cat8-mosifa-2

 

سه روش مهم وجود دارد که استانداردهای کابل کشی از دیدگاه کاربر متفاوت است:

  1. فاصله
  2. سرعت
  3. الزامات نصب

به عبارت دیگر، اینکه کدام استاندارد را انتخاب می‌کنید تعیین می‌کند که چه مسافتی می‌تواند داده‌ها را با چه سرعتی بالا و با چه محدودیت‌های نصب حمل کند.

فاصله و سرعت ساده است. به عنوان مثال، کابل های Cat6 می توانند داده ها را با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه در فواصل تا 100 متر و با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه در فواصل تا 55 متر انتقال دهند.

محدودیت‌های نصب کمی ظریف‌تر هستند. به عنوان مثال، به منظور امکان نصب در محیط های سخت تر، مانند کف های صنعتی، برخی از استانداردهای کابل کشی از محافظ ضخیم استفاده می کنند.

این باعث می‌شود کابل کمتر در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) آسیب‌پذیر باشد، اما همچنین حجیم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است، و بنابراین عبور از برخی از محفظه‌ها در ساختمان‌های اداری سخت‌تر می‌شود. استانداردهای دیگر از محافظ نازک تری استفاده می کنند، اما هنوز محدودیت هایی برای خم کردن کابل بدون کاهش عملکرد آن وجود دارد، و محافظ نازک تر کابل ها را در برابر EMI آسیب پذیرتر می کند.

 

انتخاب استاندارد کابل کشی نه تنها مهم است بلکه بسیار مهم است. و نه فقط برای عملکرد یک شبکه، بلکه از نظر نحوه نصب آن نیز.

 

انتخاب صحیح استانداردهای کابل کشی فقط به سرعت سوئیچ و روتر بستگی ندارد، بلکه به مسافتی که یک تاسیسات باید طی کند، به ویژگی های ساختمان اداری یا محوطه دانشگاهی که در آن نصب شده است، تجهیزات اطراف آن و غیره نیز بستگی دارد.

 

 

* کابل مناسب دوربین مداربسته تحت شبکه


 

جمع بندی استانداردهای کابل کشی: Cat5، Cat6، Cat7 و Cat8

چهار خانواده استاندارد کابل کشی وجود دارد که باید برای شبکه های شرکت به آنها اهمیت دهید: Cat5، Cat6، Cat7 و Cat8. برخی از اینها، مانند Cat6، شامل چندین استاندارد هستند.

تمام این چهار استاندارد کابل های مسی را پوشش می دهند. شبکه داده یک شرکت ممکن است شامل بسیاری از استانداردهای اتصال دیگر باشد.

ممکن است برای برخی از بخش های شبکه از کابل های فیبر نوری استفاده کند و البته ممکن است برخی از بخش ها تحت پوشش شبکه های بی سیم قرار گیرند. اما بیشتر ساختمان‌های اداری و پردیس‌ها در منطقه لندن عمدتاً با کابل‌های مسی کار می‌کنند.

دلیل این امر این است که این استانداردها در درجه اول ارتباطات کوتاه (تا 100 متر) را برای برنامه های کاربردی تجاری پوشش می دهند. به عبارت دیگر، آنها بیشتر کابل هایی را که برای اتصال رایانه های شخصی اداری، VoIP، روترها و احتمالاً برخی تجهیزات نظارت و مرکز داده استفاده می کنید، پوشش می دهند.

قبل از اینکه در مورد تفاوت ها و مزایا و معایب هر یک بحث کنیم، بیایید همه این استانداردها را به ترتیب بررسی کنیم و ببینیم در مورد چیست.

 

خانواده: Cat5, Cat5، Cat5e

Cat5 قدیمی ترین خانواده ای است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد و شامل دو استاندارد است که به اندازه کافی گیج کننده به نام Cat5 و Cat5e است. Cat5 سرعت 10 مگابیت بر ثانیه و 100 مگابیت بر ثانیه را در فواصل تا 100 متر می دهد.

این حتی در سال 1995 کاملاً کافی نبود، بنابراین مشخصات اولیه به سرعت با الزامات اضافی مربوط به کاهش گفتگوی متقابل، به شکل Cat5e تکمیل شد. Cat5e می تواند با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه (یعنی 1 گیگابیت بر ثانیه) کار کند.

اما حتی در شکل بهبود یافته خود، ویژگی های فیزیکی که این استاندارد تجویز می کرد، در نهایت برای کاربردهای با سرعت بالا ناکافی شد.

کابل های Cat5 دیگر به ندرت مستقر می شوند، اما هنوز هم می توانید آنها را در برخی از تاسیسات موجود پیدا کنید.

 

خانواده: Cat6, Cat6، Cat6a

Cat6 در سال 2002 استاندارد شد و الزامات عملکرد خانواده Cat5 را بیشتر گسترش داد تا سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه بیش از 100 متر و 10 گیگابیت بر ثانیه بیش از 55 متر را فراهم کند.

در سال 2018، عضو دوم به خانواده Cat6 اضافه شد – Cat6a. Cat6a حتی الزامات ساختار فیزیکی سخت تری دارد که به کابل ها اجازه می دهد تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را در طول 100 متر نیز پشتیبانی کنند.

 

در اصل، الزامات سخت تر مربوط به مواد و پارامترهای ساخت فیزیکی، کابل های Cat6 را گران تر از Cat5 می کرد. این دیگر یک عامل نیست و Cat5 قطعاً نباید برای استقرار جدید در نظر گرفته شود.

Cat6 و Cat6a در حال حاضر پرکاربردترین استانداردها هستند. اگرچه آنها توسط Cat7 و Cat8 برای برخی از کاربردها جابجا می شوند، نصب های Cat6 موجود معمولاً نیازی به تعمیرات اساسی ندارند.

 

خانواده: Cat7 ,Cat7، Cat7a

Cat7 در ابتدا کم و بیش همراه با Cat6 برای حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه تا 100 متر توسعه یافت. تفاوت بین Cat6 و Cat7 در درجه اول در پهنای باند بالاتر Cat7 (600 مگاهرتز، در مقابل 250 مگاهرتز Cat6 و 500 مگاهرتز Cat6a) و محافظت بهبود یافته است.

تاریخچه ای که در پس این اتفاق افتاد پیچیده و همراه با سیاست های استانداردسازی است، اما کافی است بگوییم که Cat7 هرگز به این خوبی نرسید – بیشتر مردم فقط به Cat6 و بعداً Cat6e رضایت دادند. برخی از عوارض اولیه مربوط به اتصالات کابل نیز به پذیرش کمک نکرد.

 

از آنجایی که Cat7 از طریق محافظ بهتر به این سرعت ها دست یافت، با این وجود، جایگاه خوبی در کاربردهای صنعتی پیدا کرد، زیرا نسبت به کابل های Cat6 از مصونیت صوتی بهتری برخوردار بود. محافظ ضخیم‌تر کابل‌ها را انعطاف‌پذیرتر کرده و نصب آن را در تنظیمات اداری سخت‌تر می‌کند.

این باعث شد کابل های Cat7 به یک منظره نسبتا نادر در پردیس های لندن تبدیل شود.

ISO بعداً استاندارد Cat7A را معرفی کرد. این استاندارد جدید برای آینده Cat7 برای استاندارد اترنت 40 گیگابیت بر ثانیه آینده طراحی شده است.

ما یک بار دیگر شما را از سیاست دریغ می کنیم و فقط می گوییم که اگرچه در برنامه های AV نیز جایگاهی پیدا کرد، Cat7a به طور گسترده توسط تولید کنندگان تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار نگرفت. این اغلب باعث می‌شود که مزایای کابل‌های Cat7a نسبتاً غیرقابل اعتماد باشد و نصب‌های Cat7 را به طور کلی غیرمعمول نشان دهد.

 

Cat8 و دو کلاس آن

کابل های Cat8 از نظر فنی دارای دو طعم هستند که به طور غیرقابل تصور کلاس I و Class II نامیده می شوند که اغلب به ترتیب Cat8.1 و Cat8.2 نامیده می شوند. با این حال، هر دو کابل ویژگی های انتقال داده یکسانی دارند. آنچه متفاوت است این است که آنها چگونه به آنها دست می یابند و با چه چیزی سازگار هستند.

تفاوت بین کابل ها ی Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8

تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8

 

کابل های Cat8 سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را در فواصل 30 متری امکان پذیر می کنند. 30 متر ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما در واقع برای نصب مراکز داده کافی است، چیزی که Cat8 در درجه اول برای آن ساخته شده است. همانطور که گفته شد، Cat8 گاهی اوقات در خارج از مرکز داده، برای برنامه های کاربردی با پهنای باند سنگین، نصب می شود.

 

بررسی اجمالی: مقایسه Cat5، Cat6، Cat7 و Cat8

یک روند واضح در پشت درس تاریخ ما وجود دارد: کابل های شبکه معمولاً سعی می کنند سرعت و محدوده عملکرد را افزایش دهند.

Cat8 تا حدودی استثنایی است، زیرا از همان ابتدا برای عملیات تخصصی مرکز داده توسعه داده شد. به همین دلیل است که از همان ابتدا فواصلی را که در مراکز داده مشاهده می کنید هدف قرار داد.

با این حال، Cat8 در خارج از مراکز داده نیز مورد پذیرش قرار گرفته است، به ویژه در تنظیمات پهنای باندی مانند ویرایش AV یا CAD.

cat5-6-7-8

معضلات انتخاب کابل کشی برای کاربردهای خاص

واضح است که دانستن تفاوت‌های اصلی کابل‌های Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8 برای اطمینان از نصب مناسب در تنظیمات کافی نیست. شما ممکن است مستعد استفاده از “آخرین” نسخه باشید تا مطمئن شوید که بهترین است.

اما این می تواند بیهوده گران و بسیار زیاد باشد.بیایید با زمان و پول شما کار بهتری انجام دهیم و به نوع کابل ایده آل برای هر برنامه نگاه کنیم.

 

استفاده عمومی دفتر: Cat6 در مقابل Cat7

اگر به جدول گرد نگاه کنیم، می بینیم که Cat7 تقریباً پارامترهای فنی مشابه Cat6a را دارد و می تواند داده های پرسرعت را کمی بیشتر از Cat6 حمل کند. همچنین گفتیم که کابل های Cat7 دارای پهنای باند سیگنال بالاتری هستند و در برابر تداخل مصونیت بیشتری دارند. بنابراین این باید ساده باشد – Cat7 بهتر است، درست است؟

 

به یاد دارید وقتی گفتیم Cat7 تاریخچه پیچیده ای دارد؟ خوب، این بخشی از آن است.

کابل های Cat7 در ابتدا برای استفاده با کانکتورهای GG45 یا TERA توسعه یافتند . اینها کاملاً شبیه کانکتورهای 8P8C نیستند که در تجهیزات اداری معمولی می بینید (که ما معمولاً RJ-45 را می نامیم، اگرچه این کاملاً درست نیست).

کابل های Cat7 با کانکتورهای GG45 یا TERA به طور کامل با این تجهیزات سازگار نیستند.

 

همانطور که گفته شد، کابل‌های Cat7 سیگنال‌های اترنت مشابهی را روی یک مجموعه از سیم‌ها حمل می‌کنند – به غیر از ویژگی‌های فیزیکی، هیچ تفاوتی بین کابل‌های Cat6 و Cat7 وجود ندارد. هیچ چیزی مانع تولیدکنندگان کابل نمی شود که کابل های Cat7 را با کانکتورهای 8P8C بفروشند، که با اتصالات عقب سازگار هستند و به شما امکان می دهند تا حدی از ویژگی های محافظ بهبود یافته کابل های Cat7 بهره مند شوید.

بنابراین، سازندگان کابل دقیقاً این کار را انجام دادند، با این هشدار که کانکتورهای 8P8C دارای خواص تماس الکتریکی بدتری نسبت به GG45 و TERA هستند، بنابراین ضمانت‌های عملکرد استانداردهای Cat7 نمی‌توانند اعمال شوند.

مصونیت صوتی بالاتر کابل‌های Cat7 می‌تواند عملکرد و قابلیت اطمینان را بهبود بخشد و ممکن است ارزش زحمت اضافی را برای نصب داشته باشد، به خصوص اگر فضای فیزیکی در محفظه‌های کابل عالی نباشد و اگر تداخل EM یک نگرانی اصلی باشد.

 

اگر قصد دارید از Cat7 با تجهیزات Cat6 استفاده کنید، اگر دلایل خوبی برای شک دارید که کابل های Cat7 عملکرد بهتری ارائه می دهند، دلیلی برای پرداخت هزینه اضافی وجود ندارد. و اگر شبکه شما در حال حاضر از کابل های Cat6e استفاده می کند و از آنها راضی هستید، بعید است که ارتقاء مزایای قابل توجهی ارائه دهد.

از طرف دیگر، اگر زمانی قصد دارید تجهیزات خود را برای استفاده از پایانه‌های مخصوص Cat7 ارتقا دهید، یا اگر فقط می‌خواهید گزینه‌های خود را باز نگه دارید، نصب کابل‌های Cat7 ممکن است گزینه خوبی برای محافظت در آینده باشد. تفاوت قیمت معمولاً زیاد نیست و ارتقاء می تواند به صورت تدریجی انجام شود، بنابراین خطر تعهد بیش از حد منابع بسیار کم است.

 

استفاده عمومی دفتر: Cat5e در مقابل Cat6

اگر سوال قبلی کمی نامشخص بود، این سوال آسان است: شما کابل های Cat6، به طور خاص، Cat6a را می خواهید.

ما هر روز سی سالگی Cat5 را جشن می گیریم. Cat5e vs Cat6 دیگر سؤالی نیست که حتی باید سرگرم کننده باشد.

اگر در حال استقرار یک شبکه جدید هستید، نباید Cat5 را در نظر بگیرید. اگر در حال ارتقاء یک شبکه موجود هستید، این زمان می‌تواند زمان بسیار خوبی برای خلاص شدن از شر کابل‌های Cat5 یا Cat5e باشد که ممکن است هنوز در اطراف آن وجود داشته باشید.

 

استفاده در خانه و سرگرمی: Cat6 در مقابل Cat7

هشدارهای مربوط به سازگاری Cat7 در این مورد نیز اعمال می شود. در حالی که ایمنی بهتر در برابر نویز ممکن است در محیط‌های سخت‌تر مانند هتل‌ها یا مراکز تفریحی مزایایی را به همراه داشته باشد، کابل‌های Cat6a احتمالاً برای هر برنامه‌ای که ممکن است Cat7 را در نظر بگیرید به اندازه کافی خوب هستند.

مگر اینکه از تجهیزاتی استفاده کنید که به طور خاص برای کابل های Cat7 با کانکتورهای GG45 یا TERA تعیین شده اند، استفاده از Cat7 به جای کابل های Cat6a ممکن است مزایای قابل توجهی نداشته باشد. با این حال، نصب کابل‌های Cat7 می‌تواند ارتقای تجهیزات آینده را روان‌تر کند و ممکن است گزینه خوبی برای آینده باشد.

مطمئناً کمکی نمی‌کند که 3GPP ، کمیته استاندارد پشت LTE و سایر استانداردهای مخابراتی، چیزی به عنوان دسته تجهیزات را انتخاب کرده و برخی از روترهای LTE خانگی را به تجهیزات Cat 7 در اصطلاح LTE بسازد. این ربطی به استاندارد کابل کشی Cat7 ندارد و این روترها به کابل Cat7 نیاز ندارند.

 

تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8

تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8

 

استفاده عمومی دفتر/سرگرمی: Cat6vs. Cat8، Cat7 در مقابل Cat8

به طور کلی استفاده از کابل های Cat8 برای برنامه های عمومی خارج از مراکز داده منطقی نیست. تجهیزات اداری یا سرگرمی زیادی وجود ندارد که به اتصالات 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت بر ثانیه نیاز داشته باشد، و مسافت های کوتاهی که کابل های Cat8 می توانند پوشش دهند عامل محدود کننده قابل توجهی است.

در سرعت های پایین تر، کابل های Cat8 هیچ ضمانت ملموسی را نسبت به Cat7 یا Cat6e ارائه نمی کنند.

 

استفاده از مرکز داده: Cat7 در مقابل Cat8

با توجه به تاریخچه پر پیچ و خم Cat7، و این واقعیت که هرگز امتیاز رسمی برای استانداردهای 25 گیگابیت بر ثانیه و 40 گیگابیت بر ثانیه دریافت نکرد، Cat8 معمولاً انتخاب بهتری است.

این سریع‌تر است و برای آینده مطمئن است – این انتخاب رسمی TIA/EIA برای این حالت‌های عملیاتی است و به طور خاص برای استفاده از مرکز داده طراحی شده است. کابل‌های Cat8 کلاس II با تجهیزات Cat7a با استفاده از کانکتورهای GG45 یا TERA سازگار هستند. بنابراین اگر از تجهیزات Cat7 نیز استفاده می کنید، سازگاری را نیز از دست نمی دهید.

 

کاربردهای تخصصی: Cat7 در مقابل Cat8

علاوه بر کیس استفاده Cat7-with-8P8C/RJ-45 که در بالا به آن اشاره کردیم، Cat7 جایگاه های ویژه ای پیدا کرد، جایی که واقعاً شاهد استفاده مشتاقانه و سازنده است، مانند برنامه های تخصصی صوتی-تصویری (AV).

اغلب اوقات، در این مورد، انتخاب توسط تجهیزات خاصی که باید نصب شوند تعیین می شود. کابل‌های Cat8 کلاس II با تجهیزات Cat7a سازگار هستند، بنابراین اگر از قبل از تجهیزات Cat8 استفاده می‌کنید، ممکن است راحت‌تر از کابل‌های Cat8 در همه جا استفاده کنید.

مهم نیست کدام یک را انتخاب می کنید، مهم است که از تداوم خاتمه اطمینان حاصل کنید، به خصوص در نصب کابل های ساخت یافته. اگر یک بخش شبکه Cat7 از طریق کابل های پچ Cat6a به بقیه شبکه شما متصل شود، کابل های Cat6a یک گلوگاه خواهند بود.

هنگام انتخاب استانداردهای کابل کشی چه نکاتی را باید در نظر گرفت

انتخاب استاندارد کابل کشی مناسب برای یک برنامه، همیشه آنطور که ما می خواهیم واضح نیست. کابل ها در خلاء زندگی نمی کنند – آنها توسط شرکت هایی با برنامه های بلندمدت، بودجه های واقعی و اغلب در داخل شبکه های موجود مستقر می شوند.

بنابراین عوامل زیادی وجود دارد که می توانید و باید آنها را در نظر بگیرید تا بتوانید کابل کشی استاندارد را انتخاب کنید.

 

انتخاب کابل ها با توجه به عملکرد و منطقه نصب

عملکرد عامل اساسی است که باید هنگام انتخاب استاندارد کابل کشی یا انتخاب از بین کابل های Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8 در نظر گرفت.

شبکه شما فقط به همان سرعتی است که کابل‌ها و پایانه‌ها به آن اجازه می‌دهند: یک پورت 40 گیگابیت بر ثانیه روی یک سوئیچ شبکه پیشرفته، اتصال 40 گیگابیت بر ثانیه را از طریق کابل Cat6 100 متری به شما ارائه نمی‌دهد.

با این حال، شایان ذکر است که عملکرد کابل یک عامل محدود کننده است، نه یک عامل توانمند. با توجه به کابل‌های کافی، یک شبکه سریع‌تر از آن چیزی که تجهیزاتش اجازه می‌دهند کار نمی‌کند. اگر همه رایانه‌ها و تجهیزات اداری شما از سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند، وصل کردن کابل‌های Cat8 به آنها سرعت آنها را افزایش نمی‌دهد.

 

قانون سرانگشتی این است که پارامترهای عملکردی که برای شبکه شرکت خود انتخاب می کنید باید برای دوره ای کمی طولانی تر از خوش بینانه ترین برنامه های بلند مدت شما کافی باشد. این امر باعث می شود شبکه شما برای آینده مقاوم باشد و تضمین می کند که هرگز در اجرای اهداف کسب و کار شما گلوگاهی نخواهد بود و در عین حال از سرمایه گذاری بیش از حد در مراحل اولیه جلوگیری می کند.

 

علاوه بر فاصله کابل، محدودیت‌های نصب دیگری نیز وجود دارد که ارزش آنها را دارد. به عنوان مثال، شما باید بتوانید حداکثر شعاع خمش صحیح را برای هر نوع کابل اعمال کنید، و حتی کابل‌هایی که به خوبی محافظت می‌شوند ممکن است نتوانند داده‌ها را به طور قابل اعتماد حمل کنند، اگر در مجاورت یک منبع تداخل به اندازه کافی قوی باشند.

 

قیمت و در دسترس بودن

به عنوان یک قاعده کلی، با رفتن از Cat5 به Cat8، قیمت افزایش می یابد، اما نه به همان میزان.

پیشرفت در فناوری ساخت، تفاوت بین کابل های Cat6 و Cat6a را به حداقل رسانده است. و خوشبختانه روزهایی که تولیدکنندگان کابل های Cat6 را به عنوان کابل Cat6a با قیمت بالاتر می فروختند به پایان رسیده است.

به طور مشابه، کابل‌های Cat6a آنقدر ارزان هستند که انتخاب Cat5 نسبت به Cat6 منطقی نیست، حتی اگر قیمت مناسب‌تری برای کابل‌های Cat5 دریافت کنید.

کابل های Cat7 و Cat8 گران تر هستند. با توجه به ویژگی های عملکرد منحصر به فرد آنها برای استفاده از مرکز داده، تفاوت قیمت برای کابل های Cat8 معمولا توجیه می شود. برای Cat7، معمولاً ارزش این را دارد که در نظر بگیرید که آیا مزایای قابل توجهی نسبت به کابل های Cat6e به دست می آورید، به خصوص با توجه به داستان سازگاری پیچیده و در دسترس بودن محدود.

 

تحولات آتی در استانداردهای کابل کشی داده

اگرچه ممکن است خیلی زود باشد که بگوییم Cat8 برای همیشه اینجاست یا اینکه Cat7 هنوز آینده ای دارد، چیزهایی وجود دارد که می توانیم در مورد آنها مطمئن باشیم. به عنوان مثال، Cat5 منسوخ شده است و بعید است که برای چیزی غیر از تجهیزات قدیمی استفاده شود.

تجهیزات اداری و مصرفی که از عملکرد Cat6a پشتیبانی می کنند برای آینده قابل پیش بینی در دسترس خواهند بود. اینها برخی از داده های مفیدی هستند که باید در نظر گرفته شوند، و شما اغلب توصیه هایی را می شنوید که به این شیوه فرموله شده اند، اما داستان کاملاً کامل نیست.

 

پیش از این، کمی در مورد چگونگی پیشرفت صنعت از Cat5 به Cat6، Cat7 و Cat8 صحبت کردیم. این می تواند این تصور را ایجاد کند که نوعی “صنعت کابل” برای خودش وجود دارد، با روندها و چرخه های خاص خود، و بقیه جهان حول آن می چرخد.

این واقعیت که اغلب در مورد این یا آن شرکت املاک اداری در لندن می شنوید که عمدتاً از Cat6e یا Cat8 برای برخی کاربردهای خاص استفاده می کنند، می تواند آن را حتی محتمل تر کند – این کابل ها، تقریباً به معنای واقعی کلمه، در بتن هستند.

ذره ای از حقیقت وجود دارد اما کاملاً اینطور نیست . صنعت کابل کشی وجود دارد، اما به عنوان یک توانمند، و به عنوان ستون فقرات صنعت شبکه و اینترنت عمل می کند. چشم انداز فناوری گسترده تر چیزی است که صنعت کابل کشی را به حرکت در می آورد.

 

این حداقل به اندازه روندهای عمومی کابل کشی ارزش در نظر گرفتن دارد. برای مثال، حتی اگر امروز از هیچ تجهیزاتی با قابلیت Cat8 استفاده نمی کنید، اگر اهداف واقع بینانه ای از مهاجرت به یک زیرساخت ابر خصوصی دارید، یا اگر می بینید که برنامه های تجاری مهم و حیاتی شما در حال مهاجرت به مرکز داده هستند، ممکن است فردا ازش استفاده کن

در انتهای دیگر طیف، اگر عملیات تجاری شما عمدتاً بر دفتر متمرکز است و عموماً به صورت افقی مقیاس بندی می شود، کابل های محترم Cat6a که امروز دارید نیز ممکن است تا پنج سال دیگر کافی باشند.

اگر کابل‌کشی داده صلاحیت اصلی شما نیست، خوشحال خواهید شد که بدانید نیازی نیست به تنهایی تفاوت‌های کابل‌های Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8 را رمزگشایی کنید. یا بدتر از آن، انتخاب کنید که در چه تنظیماتی نصب شود.

 

 


 

تفاوت بین کابلهای Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5e وCat8

منبع: Network data

موصیفا بازار بزرگ تجهیزات حفاظتی و امنیتی در ایران