آموزش کامل نحوه کار با انواع دزدگیر اماکن

 

دزدگیر اماکن به تجهیزات استاندارد در ادارات، فروشگاه ها و سایر مشاغل تبدیل شده اند و در منازل به‌صورت خصوصی نیز به طور فزاینده ای رایج شده اند.

و اما وظیفه اصلی دزدگیر اماکن (سیستم اعلام سرقت) اعلام ورود غیر مجاز سارق یا اشخاص به‌صورتی که در یا پنجره و یا قفل ها، که با شکستن آنها همراه با ایجاد صدا و نور باشد.

امنیت خانه حوزه ای است که به سرعت در حال رشد است و هشدارهای جدید و بهبود یافته سارقین در حال ظهور است.

 

در بیشتر موارد، این سیستم ها همه بر اساس یک ساختار اساسی یکسان ساخته شده اند. یک جعبه کنترل مرکزی چندین آشکارساز حرکت و محافظ محیط را رصد می کند و در صورت فعال شدن هریک از آنها زنگ خطر را به صدا در می آورد.

اگر تا به حال برای سیستم امنیتی خانه خرید کرده اید، می‌دانید که گزینه های متنوعی در دسترس است. این سیستم ها شامل مجموعه هایی هستند که می توانید به تنهایی آنها را انتخاب کنید اما، همانطور که پیداست، اکثر سیستم های دزدگیر اماکن در واقع بر اساس همان مفاهیم اولیه طراحی و تولید شده اند.

آموزش کامل نحوه کار با انواع دزدگیر اماکن

امروزه اکثر سیستم های دزدگیر امنیتی به صورت بی سیم هستند و برای نصب دزدگیر اماکن نیازی به تلفن ثابت یا برق نیست. در اینجا خلاصه‌ای از ویژگی‌های مشترک هشدار دهنده‌های امنیتی آورده شده است.

 

در ابتدا قسمت‌های مختلف یک سیستم دزدگیر را به شما معرفی می کنیم.

 • دستگاه مرکزی دزدگیر (پنل مرکزی آلارم)
 • چشم الکترونیکی (رادار، سنسور حرکتی، سنسور مادون قرمز PIR)
 • انواع آژیر و بلندگو
 • چراغ هشدار دهنده چشمک‌ زن
 • انواع سنسور در و پنجره
 • تلفن کننده اتوماتیک (شماره گیر اتوماتیک-Auto Dialler)
 • پدال یا شاسی اضطراری

 

*لیست قیمت انواع دزدگیر اماکن


 

در مقاله آموزش کامل نحوه کار با انواع دزدگیر اماکن ، ما نگاهی به این مفاهیم می اندازیم و چند طرح دزدگیر اماکن خاص را بررسی می کنیم. همانطور که خواهید دید، برخی از موثرترین سیستم های هشدار دهنده نیز بسیار ساده هستند.

 1. شکستن مدار 
 2. تشخیص حرکت 
 3. به صدا دراوردن زنگ هشدار 

۱- شکستن مدار : 

اصلی ترین جزء دزدگیر اماکن چشمی آن است که معمولا در ورودی های نصب میشود که برق در بین مدار تا چشمی همیشه جریان دارد و اگر کسی یا جسمی از جلو آن حرکت کند چشمی عمل می کند و دزدگیر تحریک می شود.

هر گونه حرکت در محدده تشخیص سنسور را چشمی‌ها تشخیص می‌دهند و به دستگاه اصلی دزگیر اعلام می‌کنند، هشدار به دو روش یعنی آژیر در محل و تماس روی تلفن همراه اعلام می‌شود. ارتباط دستگاه‌های دزدگیر با سنسورها عموما از طریق ارتباطات سیمی و یا بی‌سیم صورت می‌گیرد.

 

انواع چشمی 

اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم فکر کنید در سیم دزدگیر برق جریان دارد و در انتهای سیم دزدگیر که چشمی بسته می شود یک لامپ قرار دادیم که همیشه روشن است اگر کسی جلوی ان لامپ رد شود برق درون سیم قطع می شود و دزدگیر تحریک می شود.

در یک سیستم دزدگیر اماکن ، هنگامی که درب بسته است ، مدار الکتریکی بسته می شود. این بدان معناست که تا زمانی که در بسته است، برق می تواند از یک سر مدار به سر دیگر جریان پیدا می کند.

اما اگر کسی در را باز کند، مدار باز می شود و برق نمی تواند جریان یابد. این باعث ایجاد هشدار زنگ خطر می شود.

در یک سیستم مدار باز ، باز کردن درب مدار را می بندد ، بنابراین جریان برق شروع می شود. در این سیستم ، زنگ هشدار با اتمام مدار فعال می شود.

روشهای متعددی برای ایجاد این نوع مدار به روش ورودی وجود دارد. مدارهای بسته معمولاً انتخاب بهتری نسبت به مدارهای باز هستند، زیرا یک سارق می تواند با باز کردن سیم های متصل شده ، مدار باز را غیرفعال کند.

آموزش کامل نحوه کار با انواع دزدگیر اماکن-mosifa

سنسور مغناطیسی در مدار بسته از چند جزء ساده تشکیل شده است. برای ابتدایی‌ترین طراحی ، شما نیاز دارید:

 • یک باتری که مدار را تغذیه می کند.
 • یک سوئیچ فلزی با فنر که در چارچوب در تعبیه شده است.
 • آهنربایی که در تعبیه شده است و در کنار کلید قرار گرفته است.
 • یک زنگ قدرت جداگانه با سوئیچ رله رانده شده.

هنگامی که در بسته است، آهنربا کلید فلزی را بسته می کند تا مدار کامل شود. جریان الکترومغناطیس رله را تغذیه می کند، بنابراین مدار زنگ باز می ماند. هنگامی که آهن‌ربا را با بازکردن در حرکت می دهید، فنر سوئیچ را به حالت باز می گرداند. این جریان را قطع کرده و رله را می بندد و زنگ خطر را به صدا در می آورد.

همچنین می توانید این نوع سیستم را در یک پنجره ایجاد کنید. اگر یک مزاحم پنجره ای را باز کند، آهنربا با سوئیچ از خط خارج می شود و زنگ صدا فعال می شود.

یک دزدگیر ساده دیگر از یک دکمه کوچک به عنوان سوئیچ استفاده می کند. دکمه در چارچوب در تعبیه شده، بنابراین بستن در آن را به داخل فشار می دهد. هنگامی که شخصی در را باز می کند ، دکمه آزاد می شود، مدار را تغییر می دهد و زنگ خطر را به صدا در می آورد.

این طرح ها تنها باتری و زنگ صدا دارند و سیستم های امنیتی نسبتاً ناقصی را ایجاد می کنند. پس از همه ، سارق فقط باید در را دوباره ببندد تا زنگ صدا خاموش شود. به همین دلیل است که اکثر دزدگیرهای مدرن یک قطعه دیگر را وارد مدار می کنند.

 

جعبه کنترل

جعبه کنترل به یک یا چند مدار زنگ متصل شده است ، اما منبع تغذیه خاص خود را نیز دارد. مدارها را زیر نظر دارد و هنگام بسته یا باز شدن (بسته به طراحی) زنگ خطر را به صدا در می آورد.

دزدگیر اماکن سیمکارتی انیک ANIK مدل A770

اما هنگامی که زنگ هشدار فعال می شود، جعبه کنترل آن را قطع نمی کند تا زمانی که شخصی در صفحه کلید متصل شده یک کد امنیتی وارد کند .

برای امنیت بیشتر ، جعبه کنترل معمولاً در مکانی دور از دسترس قرار می گیرد ، بنابراین سارقین نمی توانند آن را پیدا کرده و سعی در نابودی آن داشته باشند.

با استفاده از این مفهوم اساسی ، می توانید انواع سیستم های هشدار امنیتی را ایجاد کنید. فقط تصور کنید که یک سارقین برای نفوذ به یک خانه چه کار می کند ، و سپس این عمل را به کلید مدار تبدیل کنید.

به عنوان مثال ، یک مزاحم یا سارق ممکن است از پنجره عبور کند، بنابراین شما می توانید شیشه را به صورت یک مدار در آورید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که یک جریان را از طریق یک خط نازک سیم فویل که روی سطح شیشه چسبانده شده است عبور دهید. 

اگر سارق شیشه را بشکند ، مدار خراب می شود و زنگ هشدار فعال می شود.

تشک های کف یکی دیگر از گزینه های ساده است. یک تشک معمولی از یک طرح مدار باز با دو نوار فلزی با فاصله از یکدیگر استفاده می کند. هنگامی که شخصی روی تشک قدم می گذارد ، فشار دو نوار فلزی را به هم فشار می دهد و یک مدار را کامل می کند.

همه این سیستم های مدار برای محافظت از محیط خانه یا محل کار بهترین هستند – نقاطی که یک مزاحم وارد ساختمان می شود. در بخش بعدی، ما سیستم هایی را بررسی می کنیم که یک فرد مزاحم را هنگامی که او وارد شده است تشخیص می دهد.

 

۲- تشخیص حرکت : 

دزدگیرها برای محافظت از محیط خانه بسیار مؤثر هستند ، اما در داخل ساختمان چندان خوب عمل نمی کنند.

این به این دلیل است که اقدامات مزاحم بسیار غیرقابل پیش بینی است – شما نمی دانید کجا می روند یا به چه چیزی دست می زنند. یک “ماشه” خاص چندان مؤثر نیست. برای تشخیص مزاحمی که در خانه است ، به یک آشکارساز حرکت نیاز دارید .

چشم دزدگیر اماکن جنیوس G140

آشکارسازهای حرکت اولیه این روزها نسبتاً متداول هستند. شما آنها را همیشه در درهای اتوماتیک می بینید ، به عنوان مثال. انواع مختلفی از آشکارسازها وجود دارد.

درب بازکن اتوماتیک نمونه ای از آشکارساز حرکت مبتنی بر رادار است. جعبه بالای درب انفجار انرژی رادیویی مایکروویو (یا امواج صوتی اولتراسونیک) را ارسال می کند و سپس منتظر بازگشت انرژی منعکس شده است.

اگر کسی جلوی در نباشد ، انرژی رادیو با همان الگو برگشت می خورد. اما اگر شخصی وارد منطقه شود ، الگوی بازتاب مختل می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، سنسور سیگنالی ارسال می کند و درب باز می شود. در یک سیستم امنیتی ، هنگامی که الگوی بازتاب در یک اتاق مختل می شود ، سنسور سیگنال زنگ ارسال می کند.

اگر کسی الگوی بازتاب را مختل کند ، آشکارساز حرکت یک سیگنال زنگ هشدار به جعبه کنترل ارسال می کند.

طراحی ساده دیگر آشکارساز حرکت حسگر عکس است. اینها دستگاه هایی هستند که ممکن است در یک فروشگاه در یک مرکز خرید مشاهده کنید.

وقتی شخصی وارد فروشگاه می شود ، آشکارساز حرکت صدای زنگ یا زنگ را به صدا در می آورد. سنسورهای عکس دارای دو جزء هستند:

 • منبع نور متمرکز (اغلب اشعه لیزر)
 • یک سنسور نور

 

در یک سیستم امنیتی خانه ، پرتو را به سمت حسگر نور ، در گذرگاهی در خانه خود نشانه می گیرید. وقتی شخصی بین منبع نور و سنسور قدم می زند، مسیر پرتو به طور مختصر مسدود می شود. سنسور افت سطح نور را ثبت کرده و سیگنالی را به جعبه کنترل ارسال می کند.

سیستم های امنیتی پیشرفته‌تر شامل آشکارسازهای حرکت مادون قرمز غیرفعال (PIR) می باشد. این حسگرها انرژی مادون قرمز ساطع شده از حرارت بدن فرد مزاحم را “می بینند”.

هنگامی که یک مزاحم یا سارقین وارد میدان دید آشکارساز می شود ، سنسور افزایش شدید انرژی مادون قرمز را تشخیص می دهد. البته ، همیشه نوسان تدریجی انرژی گرمایی در یک منطقه وجود خواهد داشت، بنابراین آشکارسازهای PIR طوری طراحی شده اند که زنگ هشدار را تنها در مواقعی تغییر دهند که سطح انرژی مادون قرمز به سرعت تغییر می کند. برای جزئیات به این صفحه مراجعه کنید.

همه این طرح های آشکارساز حرکت را می توان در یک خانه ترکیب کرد تا پوشش کامل را ارائه دهد.

 

در یک سیستم امنیتی معمولی ، هنگامی که آشکارسازهای حرکت فعال می شوند ، جعبه کنترل بلافاصله زنگ نمی زند. با تأخیر کوتاهی به صاحب خانه فرصت داده می شود تا یک کد امنیتی را وارد کند که سیستم را خاموش می کند.

اگر کد امنیتی وارد نشده باشد ، کادر کنترل آلارم های مختلف را فعال می کند. در بخش بعدی ، برخی از انواع زنگ هشدارها را که ممکن است در یک سیستم امنیتی معمولی پیدا کنید ، بررسی می کنیم.

 

 • سنسورهای ماکروویو
  سنسورهای دیگری همچون، چشمی ماکروویو و بیم‌خطی و فراصوت نیز وجود دارند که عملکردشان با دو چشمی قبل متفاوت است. سنسور ماکروویو دزدگیر اماکن ابتدا اموج از چشمی به محیط ارسال می‌شود با برگشت این امواج و بررسی آن، سنسور تصویر کلی محیط را تشخیص می‌دهد، هر زمان که در این تصویر تغییری ایجاد شد به منزله ورود افراد غیر مجاز تلقی می‌کند و اخطار می‌دهد. این نوع چشمی‌ها منطقه وسیعی را پوشش می‌دهند.

 

 • سنسورهای بیم خطی
  سنسور بیم خطی دزدگیر با استفاده از لیزر عمل می‌کند، و بوسیله خطوط نامرئی حرکت را تتشخیص می‌دهد. معمولا سه الی چهار خط لیزر به صورت ستونی از سنسور ساتع می‌شود، هنگامی که انسان از این خطوط عبور کند سه خط لیزر قطع می‌شود، اما با عبور حیوانات نهایتا تا دو خط قطع می‌شود، بدین صورت نیز می‌تواند حرکت انسان از حیوانات را تشخیص بدهند.

۳- به صدا دراوردن زنگ هشدار 

آموزش کامل نحوه کار با انواع دزدگیر اماکن

چندین کار وجود دارد که یک سیستم امنیتی هنگام تشخیص مزاحم یا سارق انجام دهد.

در یک سیستم پیشرفته، جعبه کنترل به چندین جزء مختلف متصل می شود. به طور معمول، فعال می شود:

 • آژیر یا سایر صدای بلند زنگ هشدار
 • چشمک زدن چراغ های بیرونی
 • شماره گیر خودکار تلفن

 

آژیر و چراغ ها سه عملکرد را انجام می دهند:

 • آنها به سرنشینان و همسایگان هشدار می دهند که شخصی به خانه نفوذ کرده است.
 • آنها مزاحم یا سارق را دور می کنند.
 • آنها به پلیس سیگنال می دهند که در کدام خانه نفوذ کرده اند.

 

شماره گیر خودکار تلفن می تواند:

 • مستقیماً با پلیس تماس بگیرید و یک پیام از پیش ضبط شده که آدرس خانه و هرگونه اطلاعات مرتبط دیگر را می دهد پخش کنید. این پیام معمولاً بارها و بارها پخش می شود به طوری که پلیس حتی اگر تماس برای مدتی متوقف شود همچنان آن را می شنود.
 • با شرکت امنیتی که تجهیزات را نصب کرده است تماس بگیرید. در این حالت، جعبه کنترل می تواند اطلاعات خاصی را در مورد نفوذ – که مدارها یا آشکارسازهای حرکت فعال شده اند و غیره – ارائه دهد. سپس شرکت امنیتی این اطلاعات را به پلیس منتقل می کند.

امنیت خانه حوزه ای است که به سرعت در حال رشد است و هشدارهای جدید و بهبودیافته دزد در حال ظهور است.

در بیشتر موارد، این سیستم ها همه بر اساس یک ساختار اساسی یکسان ساخته شده اند. یک جعبه کنترل مرکزی چندین آشکارساز حرکت و محافظ محیط را رصد می کند و در صورت فعال شدن هریک از آنها زنگ خطر را به صدا در می آورد.

 

کپی رایت : کپی کنید ولی بگید از موصیفا برداشتیم.