10 نکته مهم امنیت خانه در تعطیلات و تابستان که بهتر است آنها را رعایت کنید!

بیشتر مردم تابستان را زمانی برای رفتن به مسافرت ها و لذت بردن در کنار خانواده می‌دانند. این موضوع برای همه واضح و روشن است. چرا که فصلی است که فرزندان شما به مدرسه نمی روند و فرصت مناسبی برای رفتن به مسافرت های خانوادگی دارید.

اما در حالی که شما در حال لذت بردن از مسافرت های خانوادگی‌تان هستید، نقاط مختلفی در خانه ی شما وجود دارند که وقتی شما در خانه نیستید همچنان نیاز به محافظت و نگهداری دارند.

به خاطر داشته باشید که وقتی در تعطیلات خود قصد رفتن به مسافرت را دارید، به هیچ عنوان نیاز های امنیتی خانه هایتان را بی پاسخ نگذارید. در 10 نکته مهم امنیت خانه در تعطیلات و تابستان چندین نکته که توسط تیم ما جمع‌آوری شده است به شما ارائه دادیم که برای هر زمانی که به مسافرت های تابستانه رفتید آن هارا رعایت کنید.

با استفاده از این روش ها می توانید خلاء های امنیتی خانه خود را در هنگام سفر پر کنید و خانه خود را از بروز خطرات احتمالی حفظ کنید.

 

1- روشهای امنیتی سختگیرانه را حفظ کنید!

امنیت خانه در تعطیلات و تابستان

اگرچه بعضی ها ممکن است فکر کنند که آمار جرم و جنایت در فصل تابستان پایین می آید، گزارش‌ها ارائه داده مبتنی بر اینکه در ماه های گرم شاهد افزایش جرایم دارایی از جمله ورود غیر قانونی به خانه ها از طریق شکستن پنجره ها و سرقت هستیم. 

خانواده ها معمولاً ممکن است به دلیل گرما پنجره ها را باز بگذارند و در مواقع بیرون رفتن از خانه یادشان برود که پنجره ها را ببندند و قفل کنند. همین بی توجهی کوچک می تواند باعث رخ دادن دزدی از خانه شما شود و شما را متحمل ضرر و زیان کند.

همچنین زمانی که قصد خروج از منزل را دارید، حتما منافذ و لولاهای در را بررسی کنید. در صورتی که قفل درها مشکل پیدا کرده‌اند، در اولین فرصت برای تعمیر آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.

هرگز در هنگام بیرون رفتن با خانواده از تنظیم دزدگیر قافل نشوید. حتی بعضی از خانواده ها ممکن است کد های امنیتی خانه و همچنین کلید های منزل خود را به دوستان خود بدهند و از این جهت نیز امنیت خانه خود را به خطر بیاندازند. به هیچ وجه در فصل تابستان احساس امنیت کاذب نکنید و تمام جوانب امنیتی را به هنگام بیرون رفتن یا مسافرت رفتن تماماً رعایت کنید. 

پروتکل های امنیتی را در همه جای خانه رعایت کنید و هیچ راه نفوذی برای سارقان و متجاوزان بر جای نگذارید.

 

خانه امن در تابستان

وقتی با خانواده و عزیزانمان دور هم جمع می شویم، یکی از مواردی که به انجام آن علاقه داریم درست کردن کباب بر روی منقل است. با شیوع بیماری کرونا که و همچنان در ایران عزیزمان ادامه دارد، ممکن است بخواهید در حیاط و یا در تراس خانه تان این کار را انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از منقل در خانه تان حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید.

همیشه بعد از استفاده از منقل یا اجاق آن را خاموش کنید و آن را به خوبی تمیز کنید تا چربی روی آن تمیز شود. این کار از بروز هرگونه آتش‌سوزی توسط چربی مواد غذایی جلوگیری می کند. حتماً با دقت منقل را خاموش کنید که حتی کوچکترین احتمالی برای آتش‌سوزی وجود نداشته باشد. 

در هنگام نبود شما در منزل باید تمام احتمالات را در نظر بگیرید ممکن است که فراموشی شما در خاموش کردن اجاق باعث بروز آتش‌سوزی و یا خسارت های ناشی از آن باشد.

بهتر است یک کپسول آتشنشانی در خانه داشته باشید که در صورت بروز هرگونه حادثه ی آتش‌سوزی، سریعاً نسبت به استفاده از آن اقدام کنید. همچنین مراقب کودکان خود و دیگران باشید و نگذارید به منقل نزدیک شوند.

بدیهی است که در وقوع آتش‌سوزی دقیقه ها و یا حتی ثانیه ها می توانند مهم باشند به همین خاطر برای آتش‌سوزی هایی که به صورت پنهان و به صورت دود نشانه خود را نمایان می کنند دتکتور دود می تواند به یک ابزار کاربردی در این راستا تبدیل شود.

یکی از ارکان اصلی دتکتور دود، میکرو چیپ یا همان پردازنده هوشمند زنگ هشدار است که وظیفه شناسایی تفاوت بین شرایط غیر تهدید کننده و شرایط اضطراری واقعی را بر عهده گرفته است.

*مقاله سیستم حفاظت در برابر آتش‌سوزی به شما در مورد این موضوع آگاهی کامل را می دهد.

 

3- آگاهی از تعطیلات!

امنیت خانه در تابستان

 

اگر در تابستان قصد سفر را با خانواده و دوستانتان دارید، بهتر است روشنایی خانه تان را طوری تنظیم کنید که انکار در خانه هستید. می توانید از دوستان و همسایگانتان بخواهید که هر از چندگاهی به خانه شما سر بزنند و چراغ های مختلفی را روشن بگذارند همچنین می توانید از سیستم های امنیتی کنترل از راه دور برای تغییر در روشنایی خانه هوشمندتان استفاده کنید.

حتما قبل از سفر تمام سیستم های امنیتی خانه را چک کنید. داشتن سیستم های نظارتی از جمله دوربین مدار بسته و خانه های هوشمند می توانند به ما کمک کنند تا از طریق اپلیکیشن های مختلف در تلفن هوشمند خود، حتی وقت هایی که در خانه حضور ندارید هم در هر لحظه اتفاقات داخل خانه را نظارت کنید.

همانطور که میدانید دوربین مدار بسته جزئی از سیستم های نظارتی است که دیگر احتیاجی به معرفی آن نیست، شما میتوانید با نصب دوربین مداربسته از هر جای دنیا به آن دسترسی داشته باشید و خانه، محل کار و فروشگاه و … خودتون و زیر نظر بگیرید و از اتفاقاتی که در میافتد مطلع شوید و سریعا به پلیس یا به دوستانتان اطلاع دهید.

*به شما پیشنهاد می کنیم نگاهی به محصولات دوربین مدار بسته و خدمات امنیتی ای که ارائه می کنیم بیاندازید.

 

4- مدارک مهم و اشیا با ارزش!

امنیت خانه در تعطیلات

 

مدارک مهم و با ارزش خود را در یک مکان مهم در خانه تان مانند گاوصندوق قرار دهید یا آنها را در صندوق های امانت نگهداری کنید. اگر در خانه گاوصندوق ندارید و نمی توانید وسایل با ارزشتان را به کسی بسپارید، آنها را به جای اینکه در کشو اتاق خوابتان پنهان کنید، در کشورهای اتاق کودکتان قرار دهید. تجربه نشان می دهد سارقانی که فرصت کمی برای جست و جو در خانه دارند بیشتر اتاق های بزرگ را برای یافتن اشیای با ارزش به هم می ریزند و کاری به اتاق بچه ها ندارند.

 

5- سارقان را با صحنه‌سازی به اشتباه بیاندازید!

امنیت خانه

می‌توانید هنگام بیرون رفتن از خانه با صحنه سازی وانمود کنید که کسی در خانه حضور دارد. برای مثال با روشن گذاشتن تلویزیون یا یک لامپ این توهم را ایجاد کنید که در خانه هستید.
اگر نمی‌توانید برای نصب سیستم حفاظتی هزینه کنید، با نصب برچسب‌های جعلی این سیستم‌ها به طوری که در معرض دید قرار گیرند توهم تجهیز خانه به سیستم ضد سرقت را به‌وجود بیاورید.

 

6- مراقب بسته های سفارش باشید!

خانه امن در تعطیلات

 

همه ما وقتی از محل کار یا مدرسه و دانشگاه به خانه می رسیم، تماشا و باز کردن بسته های پستی برایمان جذاب است.بعد از اینکه از سایت هایی نظیر دیجی کالا چیزی سفارش دادیم، همواره نگران این هستیم که بسته در چه موقعی به دست ما میرسد.

همچنین این نگرانی را داریم که اگر بسته ما برسد و ما خانه نباشیم چه؟ اگر پیکی که بسته ما را آورده آن را جلوی درب خانه و در معرض دید عموم بگذارد چه؟

باید بگوییم که شما تنها نیستید! از آنجا که بسته های تحویل داده شده در محل خانه ها قبل از تعطیلات افزایش چشمگیری دارد، بسیاری از سارقین و مجرمان منتظر می مانند تا ببینند چه چیزی را می توانند پیدا کنند و برای خود بردارند.پس بهتر است بسته را از زمان تحویل به پیک تا زمان رسیدن تا درب خانه ردیابی کنید.

به این ترتیب، دقیقاً خواهید فهمید که چه ساعتی در محل مورد نظر شما قرار گرفته است. همچنین ممکن است انتخاب کنید که فرد تحویل دهنده آن را در یک مکان خاص برای شما بگذارد که جایی مطمئن و امن برای آن باشد. یک مورد دیگر که بهتر است رعایت کنید این است که هنگام دور انداختن جعبه های بزرگی مثله جعبه تلویزیون ال ای دی مراقب باشید.

 این نکته به سارقان این پیام را می دهد که شما در خانه یک تلویزیون گران‌قیمت دارید و نظر آنان جلب می شود. می توانید جعبه های بزرگ را به قطعات کوچکتر برش داده و درون کیسه های زباله یا سطل های بازیافت قرار دهید. همچنین، برای جلوگیری از سرقت هویت، حتماً نامه پستی را که حاوی نام و آدرس کامل شما است، خرد کنید.

 

7- قبل از ارسال پست فکر کنید!

خانه امن در تعطیلات

 

همه ما از استفاده از رسانه های اجتماعی لذت می بریم تا به دوستان، خانواده و عزیزان خود در مورد آنچه در زندگی ما اتفاق می افتد بگوییم. در حالی که هدف رسانه های اجتماعی ماندن در ارتباط با این افراد است، اما اگر در مورد برنامه های سفر یا آنچه برای تعطیلات به طور مفصل ارسال می کنید، پست دقیقی ارسال کنید، می تواند نتیجه ی خوبی نداشته باشد.

 مراقب باشید که چه کسانی را در پیج خود به عنوان دنبال کننده دارید. هر یک از دنبال کننده های شما به طور بالقوه می تواند منتظر یک چراغ سبز باشد تا از دوستی با شما سو استفاده کند و در حالی که در تعطیلات هستید به خانه شما دستبرد بزند. در مورد ارسال پیام در مورد هدایایی که دریافت کرده اید نیز اطلاعات دقیق منتشر نکنید.

 همانند پست در مورد تعطیلات، پستی با جزئیات آنچه به عنوان هدیه دریافت کرده اید، به مردم می گوید شما اشیای گران قیمتی دارید که ارزش سرقت دارند.

*چرا باید از دوربین مداربسته در منزل استفاده کرد؟

 

8- از نورپردازی به درستی استفاده کنید!

10 نکته مهم امنیت خانه در تعطیلات و تابستان

اگر شما یکی از کسانی هستید که برای رفتن به تعطیلات از یک مدل نورپردازی داخل خانه استفاده می کنید، ما چند توصیه برای شما داریم:

همه ما می‌دانیم که این عمل برای این استفاده می شود که ما به سارقان نشان دهیم کسی در این خانه حضور دارد. اما اگر چراغ های روشن در یک خانه ثابت باشند سارقان قطعاً به اینکه در مسافرت هستید شک می کند.

یکی از این راه ها این است که از چراغ های با قابلیت زمان‌بندی در روشن شدن استفاده کنید. با تفاوت در روشنایی خانه در هنگامی که مسافرت هستید بیشتر می توانید سارقان را از دستبرد به خانه تان بترسانید.

یکی دیگر از موارد این است که از همسایه یا دوست قابل اعتماد تان بخواهید که به خانه شما سر بزنند و چراغ های متفاوتی را روشن بگذارند.

به جهت بالا بردن سطح حفاظت اماکن به‌صورت 24 ساعته و برای جلوگیری از ورود سارقین از روی دیوارها و یا درب و پنجره ها از رادار بیم خطی لیزری استفاده می شود.

 

9- خودروی داخل پارکینگ را قفل کنید!

امنیت ماشین در تعطیلات

یکی از نکات خیلی مهم این است که خودروی خود را داخل حیاط یا پارکینگ قفل نمایید و از قفل فرمان و پدال نیز برای امنیت بیشتر استفاده کنید.
دلیل اهمیت این کار این است که اگر سارقان بتوانند به خودروی شما دسترسی پیدا کنند نه تنها خودرو را به سرقت می‌برند بلکه با استفاده از آن وسایل بیشتری را از خانه سرقت می‌کنند.

 

10- بالا بردن امنیت خانه و تعویض قفل‌ها!

تعویض قفل ها و امنیت خانه

اگر مستأجرید و مدام در حال اسباب‌کشی به منازل جدید هستید، حتماً قبل از هر اقدامی با کسب اجازه از صاحب ملک قفل‌ها را عوض کنید. چون امکان دارد کسانی که قبل از شما در آنجا زندگی کرده‌اند کلیدهای یدکی و اضافی برای خود درست کرده باشند یا کلیدها را در اختیار دیگران قرار داده باشند.
بنابراین شرط عقل حکم می‌کند برای امنیت خانه قفل‌ها را عوض کنید. شاید اینکار کمی هزینه داشته باشد اما ارزش وسایل داخل خانه بسیار بیشتر از چند عدد قفل است.

 

اقدامات لازم برای بالا بردن امنیت خانه و پیشگیری از سرقت:

 • پنجره‌های بدون حفاظ را در فصول گرم بسته نگه دارید.
 • از حفاظ‌های با ارتفاع مناسب در بالای دیوارهای حیاط خانه استفاده کنید.
 • از سالم بودن قفل‌ها و همچنین صحیح عمل کردن سیستم‌های امنیتی اطمینان حاصل کنید.
 • هیچگاه کودکان را در خانه تنها رها نکنید.
 • اموال و اشیای قیمتی خود را در صندوق امانات و بانک‌ها نگه‌داری کنید.
 • از روشنایی مناسب در اطراف خانه استفاده کنید.
 • از زنجیر، پشت‌بند و چشمی برای درهای ورودی استفاده کنید.
 • از قرار دادن کلید در جاهایی مانند زیر پادری یا گلدان‌های بیرون از خانه اجتناب کنید.
 • هنگام رفتن به مسافرت جلب توجه نکنید.
 • لیستی از اموال و دارایی‌های با ارزش خود تهیه کنید.
 • اطلاعاتی مانند میزان دارایی و اشیای قیمتی خانۀ خود را نزد کسی بازگو نکنید.
 • برای نظافت و خدمات منزل خود از افراد مطمئن کمک بگیرید.
 • بهتر است خانم‌ها در هنگام تنها بودن در خانه از نیروهای خدماتی کمک نگیرند.
 • در برخی موارد می‌توانید از سگ نگهبان استفاده کنید.

در تعطیلات نسبت به هرگونه احساس امنیت کاذب در برابر خانه تان مقاومت کنید.

شما می توانید در مورد اینکه خانه شما به چه سطح از سیستم امنیتی نیاز دارد با کارشناسان ما در موصیفا مشورت کنید. کارشناسان ما همیشه در تلاشند که بیشترین خدمات را با حداقل قیمت برای شما فراهم کنند.

 

سوالات متداول

1. ورود افراد و همسایه های غریبه و نا آشنا به خانه تا چه حدی در امنیت خانه تاثیر گذار است؟

سارقین و مجرمان خطرناک گاهی خود را با عنوان مامور آب و برق معرفی کرده و به نوعی وارد خانه می شوند.
اگر کودک خردسالی در خانه دارید، این نکات را حتما به او آموزش دهید همچنین از ورود افراد با عنوان دیگری مانند فالگیر، گدا، همسایه و … خودداری کنید.

 

2.آیا سیستم‌های ضد سرقت در بالا بردن امنیت خانه تاثیر دارد؟

یکی از رایج‌ترین و مفیدترین کارهایی که می‌توان برای بالا بردن امنیت خانه انجام داد، استفاده از سیستم‌های ایمنی و دارای زنگ خطر است. این سیستم‌ها در هنگام فعال شدن، ورود افراد را کنترل می‌کنند و با درخواست رمز یا روش‌های دیگر، هویت صاحب‌خانه را تأیید می‌کنند.

 

3. آیا کلیدهای یدک در به خطر انداختن امنیت منزل تاثیرگذار است؟

یکی از کارهایی که تقریباً بین همۀ ایرانی‌ها مشترک است، قرار دادن کلیدهای یدک در جایی بیرون از خانه، مانند زیر گلدان‌ها یا درزهای دیوارهای بیرونی است؛ تا در صورتی که کلید اصلی را به همراه نداشتند پشت در نمانند. اما همان طور که مشخص است با این کار ورود را برای سارقان بسیار راحت‌تر می‌کنید و امنیت خانه را به خطر می‌اندازید. می‌توانید کلیدهای یدک را به دست همسایگان و افراد مطمئنی که در اطراف خانۀ شما زندگی می‌کنند بسپارید که بسیار معقولتر به نظر می‌رسد.